Co o knize Století ČSR řekli či napsali…
Myslím, že století republiky jsem neviděla nikde jinde znázorněné tak přehledně. Leporelo Štěpána Korčiše nemá zrovna kapesní rozměry, ale pro toho, kdo si chce připomenout nebo ověřit co důležitého se dělo v jednotlivých letech, jaké kdy byly například výsledky voleb a složení vlád, jak vypadali premiéři, prezidenti a další důležité figury té doby, je užitečné mít tuhle publikaci k dispozici. Obrázky, grafy a stručné informace doplňuje skutečný příběh jedné rodiny. Fakt, že to není rodina úplně neznámá, (některá její jména mnozí z nás slýchají), mu jen přidává na poutavosti . Název „Století ČSR v datech, souvislostech a příbězích“ je zkrátka výstižný.
Radka Kvačková
redaktorka a dlouholetá
vedoucí přílohy Akademie
Lidových novin
„Domnívám se, že originální publikace Století ČSR by neměla chybět v knihovně žádné domácnosti a školy v ČR (a na Slovensku). Nápaditá kniha svou podobou, grafikou, ale především svým obsahem může být velmi dobrou pomůckou ve výuce humanitních předmětů na základních a středních školách, i na učilištích a i školách vysokých. Já i mé děti u ní získáváme spoustu podnětů a ponaučení.“
Tomáš Bursík
historik, autor řady knih,
dokumentarista Ústavu
dokumentace a
vyšetřování zločinů komunismu
Autoři publikace
Jsem moc rád, že mě pan Korčiš oslovil s nabídkou spolupráce na leporelu Století ČSR, protože jsem přesvědčený, že kontextový výklad dějin je nutným základem pro jejich pochopení. A Století ČSR právě tento kontext čtenáři poskytuje. Díky autorově schopnosti krátit delší texty se zachováním podstatného obsahu dokonce mnohem stručněji než bývá obvyklé, což je v dnešní hektické době výhodou. Jakkoliv jsem byl k projektu původně skeptický, nyní jsem s jeho výsledkem velmi spokojený a děkuji, že jsem na něm mohl patricipovat.
Zdeněk Munzar
spoluautor knihy,
šéf Oddělení vojenských
knihoven Vojenského
historického ústavu Praha
Když jsem dostal nabídku, abych se podílel na knize „Století ČSR“, byl jsem poněkud v rozpacích. Nebyl jsem si jist, že dokážu složité období, o němž jsem měl psát, podat tak stručně a vysvětlit tak, aby mu rozuměli všichni čtenáři včetně dětí. Když jsem však dostal do rukou hotové dílo, byl jsem velice příjemně překvapen. Štěpán Korčiš nejen dokázal dodané podklady upravit tak, aby zaujaly velké i malé, ale dal publikaci i přitažlivou formu, která způsobila, že po ní – třeba jen z pouhé zvědavosti – sáhne většina lidí, kteří mají literaturu rádi. Netradiční formát, celobarevné provedení i zajímavé texty upoutají jejich pozornost. Z jedné strany leporela zaujmou dějiny Československa, z druhé osudy jedné konkrétní rodiny, jejíž příslušníci se na formování podoby tohoto státu aktivně podíleli. I to se vymyká běžnému standardu knih, na jaký jsme zvyklí. O tom, že můj pozitivní dojem z výsledné publikace není způsoben jen osobním zapojením do její přípravy, mne přesvědčily mé dvě vnučky, studentky gymnázia, které se netají tím, jak se jim líbí a jak jim pomáhá při studiu. Jsem rád, že tato skvělá knížka vyšla.
Jiří Pernes
spoluautor knihy,
historik, autor řady knih
Snažil jsem se to psát stručně, v kontextu a jako příběh. Prostě tak, jak bych si to chtěl číst. Případně jak bych se to chtěl učit ve škole. Stejně tak i vizuální stránku jsem vymýšlel tak, aby kniha nejen vypadala dobře, ale také její grafika pomohla k pochopení historie. Tak snad se to povedlo.
V příbězích rodiny na zadní straně knihy jsem se vždy snažil, aby to nebyly jen samoúčelné povídání. Aby každý příběh vyprávěl něco z doby, ve které se odehrával. Zároveň jsem myslel na to, aby bylo čtení poutavé. O tom zda se to povedlo rozhodnou až čtenáři. Přívětivou délkou textů jsem jim to zjednodušil jak to jen šlo.
Myslím, že by bylo pěkné, kdyby byla kniha používána jako pomůcka pro školáky. U syna ve škole vzbudila velký ohlas jak mezi žáky, tak mezi učiteli. Ale zároveň si myslím, že ani dospělí by nad knihou nemuseli ohrnovat nos.
Štěpán Korčiš
autor knihy
a celého projektu
…